• vasterasatletklubb

Svenskt rekord av Ida!


Klubbens första individuella svenska rekord slogs söndag 11 mars 2018.

Ida Åkerlund som för dagen tävlade i -90 kg klassen var inställd på att slå svenskt rekord! Redan i andra försöket i ryck så var hon upp på rekordvikten 87 kg. Hon lyckades inte hålla den i detta försök.

Men stärkt av att känna att vikten inte var tung så gick hon in till tredje försöket och satte den!

Ida var inte nöjd med att bara sätta rekord i ryck utan var lika fokuserad att även göra det i stöt. Även här var hon uppe på rekordvikter redan i andra försöket och här gjorde hon inget misstag utan satte 109 kg direkt!

Med 87, 109 och sammanlagt 196 kg slog Ida rekord i ryck, stöt och sammanlagt! Grattis Ida!


30 visningar

C/O Bo-Göran Lundqvist, Jaktmarksgatan 7, 722 23 Västerås E-mail: vasterasatletklubb@gmail.com Tel: 070-5500085

© 2017 by Västerås Atletklubb.